Rønne – Nexø

Długość33.50km
PoczątekRønne
KoniecNexø

Ronne – Nylars – Aakirkeby – Nexo

Długość trasy: 33,5 km

Trasa rowerowa nr 21 biegnie z zachodu na wschód wyspy. Rozpoczyna się w Ronne, będącej stolicą Bornholmu. Z miejsc wartych zobaczenia w tej miejscowości z pewnością należy wymienić Bornholm Museum prezentujące historię wyspy od czasów prehistorycznych po współczesność, Hjorths Fabrik, czyli działającą do dziś fabrykę – muzeum ceramiki i oczywiście Erichsens Gård, otoczony malowniczym ogrodem XIX-wieczny budynek, w którym zachowało się oryginalne wyposażenie wnętrza, dające wyobrażenie o stylu życia Bornholczyków w tamtym okresie. Opuszczając Ronne w kierunku wschodnim poruszamy się po trasie zajmującej dawny szlak kolejowy. Po ok. 7 km droga ta doprowadzi nas aż do Nylars – maleńkiej miejscowości, w której znajduje się jeden z czterech rotundowych kościołów na wyspie, wewnątrz którego można podziwiać romańskie freski.
Pierwszy punkt na trasie to miejscowość Nylars gdzie podziwiać można kolejną z bornholmskich rotund – Nylars kirke. Wewnątrz kościoła zachowały się malowidła ścienne – pochodzące prawdopodobnie z połowy XII wieku. Uważane są one za najstarsze tego typu malowidła odkryte na Bornholmie.
Kolejny przystanek to Aakirkeby – miasto to pełniło dawniej rolę stolicy wyspy. Na zwiedzanie Aakirkeby warto zarezerwować nieco więcej czasu, jest tu wiele atrakcji w tym otwarte w 2000 roku centrum historii naturalnej – NaturBornholm. W nowoczesnym budynku przedstawiono w sposób przystępny historię naturalną Bornholmu. Utworzono wiele wystaw multimedialnych co w szczególności spodoba się dzieciom. Na rynku w Aakirkeby obejrzeć można mozaikę w kształcie wyspy. Ułożono ją ze skał budujących wyspę. W Aakirkeby znajduje się kościół katolicki pod wezwaniem Różańca Świętego (jeden z dwóch na wyspie), ale niezwykłe wrażenie robi ogromny Aa kirke – już z daleka widać charakterystyczną, podwójną wieżę kościoła.
Miłośnicy starych samochodów znajdą w Aakirkeby coś dla siebie ok. 2 km za miastem mieści się Muzeum Motoryzacji – Bornholms Automobilmuseum. Obejrzeć tu można m.in. zabytkowe maszyny rolnicze, lecz to nie te eksponaty przyciągają turystów – gratką jest kolekcja starych samochodów, a wśród nich Ford, BMW, Jaguar, Rolls-Royce, a także swojska Syrena i Fiat 125.
Ostatnim punktem na trasie jest miasteczko Nexø, gdzie spośród wielu atrakcji warto wybrać Park Motyli – Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland (Gl. Rønnevej 14), lub Muzeum kolei bornholmskiej – Der Bornholmske Jernbaner (Nordre Strandvej 8).

Dodaj komentarz