Rønne – Gudhjem

Długość31.00km
PoczątekRønne
KoniecGudhjem

Ronne – Vestermarie – Almindingen – Osterlars – Melsted – Gudhjem

Długość trasy: 31 km

Trasa ta łączy w sobie części dwóch głównych szlaków rowerowych – nr 22 i nr 25. To chybajedna z ciekawszych ścieżek, łącząca urok nadmorskich miejscowości i zieleń lasów Almindingen z niezwykłymi zabytkami Bornholmu.
Początek trasy to Ronne – stolica wyspy. Jak już wcześniej wspominano warto zobaczyć tu: Bornholm Museum prezentujące historię wyspy od czasów prehistorycznych po współczesność, Hjorths Fabrik, czyli działającą do dziś fabrykę – muzeum ceramiki i oczywiście Erichsens Gård, otoczony malowniczym ogrodem XIX-wieczny budynek, w którym zachowało się oryginalne wyposażenie wnętrza, dające wyobrażenie o stylu życia Bornholczyków w tamtym okresie. Z Ronne wyprowadza trasa nr 21, po ok. 3 km skręca się w lewo i wjeżdża na rasę nr 22 prowadzącą do niewielkiej miejscowości Vastermarie, gdzie można podziwiać uroczy maleńki kościółek. Zaledwie kilka km za Vestermarie wjeżdża się na tereny lasu Almindingen. Wjeżdżając na tereny leśne, w Vestermarie Plantage, mija się groby wikingów datowne na 700 – 500 lat p.n.e. Trasa przez las obejmuje ok. 9 km. Warto spędzić tu nieco więcej czasu i zwiedzić Dolinę Echa z pionowymi kilkunastometrowymi ścianami skalnymi, średniowieczne grodziska Lilleborg i Gamleborg oraz stadion wyścigów konnych – Travbene.
Jadąc przez las, na wysokości jeziora Bastemose z malowniczym pomostem widokowym, należy skręcić w lewo i wjechać na ścieżkę rowerową nr 25. Po kilku kilometrach opuszcza ona tereny leśne i prowadzi w kierunku miejscowości Osterlars. Znajduje się tu największy na wyspie kościół rotundowy. Pod jego podłogą odkryto tajemne pomieszczenie, z którym właśnie związana jest legenda Skarbu Templariuszy. Niecały kilometr na zachód od kościoła znajduje się Bornholmskie Centrum Średniowiecza. Można przyjrzeć się tutaj życiu oryginalnej średniowiecznej osady i wziąć udział choćby w turnieju rycerskim. Z Osterlars zostaje ok. 5 km do Gudhjem, ale po drodze warto zatrzymać się w Malsted i skorzystać z atrakcji, które oferuje Muzeum Rolnictwa. Podobnie jak w przypadku Centrum Średniowiecza tutaj również poza przyglądaniem się można wziąć czynny udział w pracach związanych z życiem na wsi.
Trasa kończy swój bieg z Gudhjem – zwanym Perłą Bornholmu. To chyba najbardziej urokliwa miejscowość na wyspie. Usytuowanie u stóp góry Bokul i kolorystyka budynków nadają jej bardzo malowniczy charakter. Ale poza pięknymi widokami jest tu też mnóstwo atrakcji, najbardziej znane to wędzarnia ryb Gudhjem Rogeri, gdzie m.in. można spróbować słynnego Bornholmera, huta szkła Baltic Sea Glas, gdzie poza gotowymi wyrobami można podpatrzeć sam proces wytwarzania tych pięknych szklanych przedmiotów. Również w Gudhjem znajduje się wielki, biały holenderski wiatrak, tylko dodający uroku miasteczku. A gdyby komuś było mało atrakcji oferowanych przed Gudhjem to codziennie odpływa stąd statek na Christianso, również niemałą gratkę dla turystów.

Dodaj komentarz