Rønne – Årsdale

Długość36.00km
PoczątekRønne
KoniecÅrsdale

Vestermarie – Almindingen – Paradisbakkerne – Årsdale

Długość trasy: 36 km

Trasa położona jest wzdłuż drogi nr 22 i swój początek bierze w Rønne. Będąc w Rønne warto zwiedzić: Muzeum Bornholmu, Erichsens Gård – otoczony przepięknym ogrodem stary dom, gdzie oglądać można wnętrza wraz z wyposażeniem z XIX wieku i Hjorths Stentøj – czyli wspominaną już fabrykę ceramiki.
W większości trasa wiedzie przez zielone tereny wyspy – las Almindingen. Warto skorzystać tu również ze szlaków pieszych, gdyż. w czasie spaceru odkryć można w lesie Dolinę Echa (Ekkodalen), ruiny grodów Lilleborg i Gamleborg, czy piękne widoki z przygotowanych dla turystów wież widokowych. Po drodze umiejscowiony jest również stadion wyścigów konnych Travbane, gdzie rokrocznie rozgrywają się wyścigi kłusaków. Ciekawostką lasów Almindingen są umiejscowione w zachodniej części kompleksu groby wikingóww (Vesternmarine Plantage). Kurhany datowane na 700-500 lat p.n.e mają kształt łodzi i kopców. Również tutaj znajduje się Rytterknaegten – najwyższy szczyt Bornholmu mający 162 m n.p.m.
Wschodnia część lasu to Rajskie Pagórki (Paradisbakkerne) – jest to teren prywatny, ale udostępniony turystom przez właściciela, w związku z czym należy ściśle przestrzegać panujących tu reguł. Cały ten obszar pocięty jest głębokimi dolinami szczelinowymi zostawionymi głównie przez lodowiec Warty zobaczenia jest tu głaz narzutowy, który pomimo ogromnej wagi kilku ton można poruszać pchając go dłonią przytknietą do namalowanej farbą na skale ręki. Atrakcją tego terenu jest również pozostałość po grodzisku Wikingów z V w n.e. Opuszczajać tereny leśne zostaje niecałe 5 km do Arsdale – gdzie znajduje się jeden z wiatraków holenderskich Arsdale Molle, gdzie podpatrzeć można jak działają mechanizmy młyna. W kameralnej wędzarni w Arsdale turyści także mają okazję spróbować wędzonego śledzia.

Dodaj komentarz