Rønne – Allinge

Długość25.00km
PoczątekRønne
KoniecAllinge

Hasle – Helligpeder – Teglkas – Jons Kapel – Vang – Hammershus – Allinge

Długość trasy: 25 km

Trasa rozpoczyna się w Ronne, które jest stolicą wyspy , będąc równocześnie najmniejszą stolicą świata. Mieszka tutaj 15 tysięcy ludności. Ronne stanowi centrum administracyjno – kulturalne wyspy. Ważną rolę odgrywa port, który jest głównym ośrodkiem wymiany handlowej i portem turystycznym. Stąd odpływają statki do Niemiec, Szwecji, Polski
i Danii. Miasteczko posiada ciekawą zabudowę o wąskich i krętych uliczkach z kolorowymi, parterowymi uliczkami. W mieście działa kilka muzeów, m.in. Bornholms Museum z ogromną ilością eksponatów, dzięki którym można poznać historię wyspy i jej mieszkańców oraz muzeum ceramiki (Hjorts Stentoj), gdzie można przyjrzeć się jak z gliny powstawały glazurowane naczynia.
Kolejny etap to Blykobbe Planation, gdzie płynie jedna z największych rzek Bornholmu – Blykobbe A.
Dalej trasa wiedzie przez Hasle, uważane za jedną z najstarszych miejscowości targowych, jednak Hasle jest przede wszystkim miasteczkiem rybackim z mnóstwem wędzarni, skąd roztacza się zapach palonej olchy. W jednej z wędzarń urządzono muzeum historii połowów i rozwoju procesu wędzenia.
Za miastem ścieżka rowerowa wiedzie wzdłuż malowniczego wybrzeża do maleńkich miejscowości Helligpeder i Teglkas, a następnie w kierunku Vang. Wcześniej jednak warto zatrzymać się i odwiedzić Jons Kapel ( Kaplica Jona) – strome urwisko skalne, gdzie płyta Bornholmu opada wprost do Bałtyku 40 metrowym granitowym klifem. Jak głosi legenda, tutaj mnich Jon próbował nawracać na chrześcijaństwo niewiernych Bornholmczyków.
Przed Vang znajduje się obszar zwany Ringebakkerne obejmujący zespół kamieniołomów z granitu. Od roku 1970 część odkrywek kamieniołomu objęto ochroną. W Vang można również zobaczyć zabytkowy młyn wodny – Vandmolle.
Jadąc dalej dociera się do rezerwatu przyrody o nazwie Slotslyngen, gdzie rosną przede wszystkim wrzosy tworzące kolorowy dywan na skalistym terenie.
Kolejnym punktem na trasie jest chyba najciekawsze miejsce na Bornholmie, czyli ruiny zamku Hammershus. Ruiny tego potężnego zamku są jednymi z największych w całej północnej Europie, a na pewno w Skandynawii, kompleksem ruin średniowiecznych. Na dole przy parkingu utworzono niewielkie muzeum , gdzie wśród eksponatów można zobaczyć zrekonstruowaną makietę przedstawiającą zamek w czasach jego świetności.
Trasa kończy się w miejscowości Allinge, która znana jest głównie ze względu na swoje atrakcyjne położenie w północnej części wyspy. Allinge wraz z siostrzaną miejscowością Sandvig tworzą jedno z najważniejszych centrów turystycznych Bornholmu zwane Riwierą Północy z licznymi hotelami i domami wczasowymi. Główne zabytki miejscowości to Allinge kirke z 1550 roku, skalne malowidła z epoki brązu i muzeum obróbki kamienia w Moselokken. Również w Svaneke działa jedna z bardziej znanych wędzarni na wyspie oferująca m.in. słynnego Bornholmera – śledzia podawanego z surowym żółtkiem, razowym pieczywem i rzodkiewką.

Dodaj komentarz