Allinge – Svaneke

Długość30.00km
PoczątekAllinge
KoniecSvaneke

Tejn – Helligdommen – Gudhjem – Melsted – Listed – Svaneke

Długość trasy: 30 km

Zaczynamy w Allinge – „PerlePółnocy” , która wraz z miejscowością Sandvig tworzy jedno z najważniejszych centrów turystycznych wyspy. Liczne hotele i pensjonaty oraz jachty i łodzie żaglowe zawijające do mariny tworzą iście południową atmosferę. W Sandvig warto zobaczyć stare domy robotników pracujących w kamieniołomach i szańce obronne z czasów Lubeków . W dawnym kamieniołomie granitu działa muzeum, w którym można obejrzeć narzędzia do obróbki oraz pozyskiwania kamienia. Głównym zabytkiem Allinge jest kościół , który powstał w roku 1550oraz znajdujące się pomiędzy miastami malowidła naskalne pochodzące z epoki brązu, przedstawiające okręty, stopy i okręgi. Stąd wypływają również statki na wysepkę Christianso. Dalej trasa prowadzi wzdłuż wschodniego wybrzeża Bornholmu ku Sandkås i Tejn. Tejn jest drugim co do wielkości, po Nexo, portem rybackim na Bornholmie. Rozbudowany w 1983 r. port jest dość nowoczesny i rozległy. W wiosce stoi najmłodszy bornholmski kościół z 1940 r., drewniany wiatrak koźlak z XIX w. oraz najstarsza na wyspie wędzarnia z 1897 r.- Rogerie – słynie z nadzwyczaj smacznego wędzonego łososia.
Dalej droga prowadzi do Helligdomsklipperne (Świętym Skałom) – to przepiękny odcinek wybrzeża klifowego, ulubione miejsce wspinaczy skałkowych. Niedaleko znajduje się kolejna atrakcja turystyczna , zbudowane w ostatnich latach Bornholms Kunstmuseum, czyli Muzeum Sztuki Bornholmu. Kolejnym przystankiem na tej trasie rowerowej jest Gudhjem – urokliwe miasteczko, położone na zboczu wzgórza Bokul. Wspaniały złoty śledź jest przysmakiem serwowanym w położonej przy porcie starej wędzarni. Poza tym w Gudhjem warto zwiedzić kościół z bormolskego granitu z 1983 roku lub hutę szkła.
Opuszczajac Gudhjem trasa wiedzie w kierunku Melsted, tam można zwiedzić Muzeum Rolnictwa
Kolejny przystanek to urocza miejscowość rybacka Listed. Od maja do września codziennie serwują tu gotowanego homara. W porcie można zwiedzić muzeum ryb, a przy ładnej pogodzie z Listed doskonale widać archipelag Ertholmene.
Ostatni punkt trasy to malownicza miejscowość Svaneke, uhonorowana Europejskim Złotym Medalem za szczególną dbałość i estetykę ponad 200-letnich domów. Turystów mogą zainteresować tu huta szkła Pernille oraz kościół z 1350 roku. W Svaneke znajduje się jedyny na Bornholmie browar – Bryghuset i fabryka cukierków, w której można poznać proces powstania wyrobów z masy cukierniczej. Na uwagę zasługuje również wieża wodna wybudowana przez architekta Jorna Utzona projektanta słynnej opery w Sydney .Na obrzeżach miasteczka znajduje się wiatrak z 1643r. – najstarszy tak dobrze zachowany wiatrak holenderski w całej Danii.

Dodaj komentarz